Gra na emocjach – koncert na archaicznych konsolach i wykład dr Krzysztofa M. Maja

24 października zabierzemy Was w podróż do dobrze znanego Wam świata gier video. Zagłębimy się w niego jednak w nieco inny niż dotychczas sposób. Zagramy na Waszych emocjach (dosłownie i w przenośni) i pokażemy, że gry video to nie tylko rozrywka, ale także przestrzeń, w której miejsce znajdą zarówno artyści jak i filozofowie.

Zaczniemy od wykładu dr Krzysztofa M. Maja o tytule: "Gra na emocjach: klimat, fabuła i moralność". Dr Maj na przykładzie gry "Frostpunk 2" pokaże, w jaki sposób z pozoru prosta rozrywka może oddziaływać na nasze emocje i odwoływać się do naszego człowieczeństwa. To właśnie ten tytuł zmusza nas do trudnych, czasami wręcz niemożliwych do podjęcia decyzji, od których zależą losy setek ludzi - mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci.

Jak daleko będziesz w stanie się posunąć, by zapewnić przetrwanie swoim poddanym? Czy warto poświęcić ludzkie życie, by ocalić innych? A jeżeli tak, to w jaki sposób należy dokonać wyboru, kto przetrwa, a kto nie? Z takimi i innymi dylematami mierzą się gracze Frostpunk 2. Zadaniem dr Krzysztof M. Maja będzie pokazanie Wam, w jak subtelny sposób gry wpływają na nasze emocje i zmuszają do refleksji nad życiem ludzkim i jego wartością. Jak zawsze Pan Doktor będzie imponował nam erudycją, celnymi spostrzeżeniami oraz charakterystycznymi dla niego sformułowaniami i poczuciem humoru.

Po wykładzie, pozostaniemy w klimatach gier video, lecz spędzimy go w zupełnie nowatorski, wyjątkowy sposób. O godzinie 20:00 w atrium Wydziału Informatyki odbędzie się koncert zespołu MIKRO ORCHESTRA - nowatorskiego projektu, który swoją muzyczną twórczość realizuje na... archaicznych konsolach do gier. Czterech operatorów podczas performance będzie odtwarzać lub tworzyć na żywo, minimalistyczne formy muzyczne.

Wydarzenie będzie miało formę jam session – formy muzyczne będą miksowane na żywo z autorskimi formami wizualnymi. Nie zabraknie gry świateł, wyjątkowych animacji oraz dźwięków, których nie wyda z siebie żaden "instrument" poza starymi konsolami.

Razem z Fundacją Nówka Sztuka serdecznie zapraszamy!

Gdzie?
Aula Główna Wydziału Informatyki AGH