Już ponad 3000 uczniów krakowskich szkół podstawowych wzięło udział w warsztatach z radzenia sobie między innymi z hejtem w sieci i cyberagresją.

Dobiega końca druga edycja projektu CYFROWY ŚWIAT – inicjatywy realizowanej przez Wydział Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej i fundację TRY IT, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa.

Internet może być fascynującą przestrzenią do nauki, rozwoju, rozrywki oraz budowania relacji – pod warunkiem świadomości zagrożeń i odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw wirtualnego świata. W ramach projektu eksperci pojawiają się w krakowskich szkołach podstawowych, gdzie dzielą  się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat najnowszych cyberzagrożeń i mądrego, świadomego korzystania z sieci. Zajęcia skierowane są do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych.

Zajęcia podzielone są na 4 moduły, każdy z nich trwa 45 minut:

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci porusza tematy związane z odpowiednim zabezpieczeniem urządzeń elektronicznych, kieruje uwagę na podstawowe działania użytkowników w sieci związane z bezpieczeństwem oraz podaje wskazówki co zrobić w razie incydentów.

Hejt w internecie

Moduł Hejt w Internecie w formie warsztatowej uczy młodzież komunikacji, dawania pozytywnego feedbacku oraz wyczula na sposób formułowane myśli. Wskazuje także sposoby reagowania na hejt i cyberprzemoc oraz techniki obrony.

Fake news

Fake newsy zwracają uwagę na trudność szybkiej weryfikacji informacji w sieci oraz budowanie umiejętności krytycznego myślenia. Uczniowie sami tworzą „Grę w informację” i wspólnie dzielą się wnioskami.

Higiena cyfrowa

Higiena Cyfrowa porusza problemy związane z odpowiedzialnym i poprawnym korzystaniem z urządzeń elektronicznych, zwraca uwagę na konieczność relacji offline z rówieśnikami i aktywność sportową, która często poprawia wyniki także w e-sportach!

W ramach projektu odbyło się już ponad 50 warsztatów w krakowskich szkołach podstawowych. W kolejnych edycjach organizatorzy planują rozszerzenie akcji na starszych uczniów.

 

  • 9 miesięcy temu