Sztuczna inteligencja już niebawem wesprze prawników w całej Europie. Dr inż. Aleksander Smywiński-Pohl z WI AGH pracuje nad jednym z kluczowych modułów.

Narzędzia generatywnej AI, takie jak popularny ChatGPT, swoją ogromną popularność zawdzięczają umiejętności przetwarzania ogromnych ilości informacji i dostarczaniu szybkich odpowiadania. Niestety z uwagi na ich ograniczenia, nie można zaufać im w przypadku skomplikowanych i ważnych porad prawnych. Co więc mogą zrobić osoby, których nie stać na profesjonalną poradę?

Nad rozwiązaniem tego problemu pracują naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu i AGH w Krakowie. Projekt prowadzi Tomer Libal z Uniwersytety Luksemburskiego, a liderem badań w polskiej części projektu jest Dr inż. Aleksander Smywiński-Pohl.

Godny zaufania asystent AI

Celem międzynarodowego projektu jest stworzenie innowacyjnego asystenta prawnego wspieranego przez sztuczną inteligencję. Tematem, na którym obecnie koncentrują się naukowcy, jest prawo patentowe. Tworzony przez nich asystent AI w udzielanych poradach opiera się na przepisach prawa oraz na istniejących orzeczeniach Europejskiego Urzędu Patentowego. Wszystko to w celu ułatwienia interpretacji pojęć prawnych, które mogą być trudne do zrozumienia dla osób bez wiedzy prawniczej.

Jednym z najważniejszych wyzwań w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji w prawie są tzw. halucynacje AI. To zjawisko, polegające na generowaniu przez modele AI zmyślonych, choć pozornie wiarygodnych informacji, które może mieć poważne konsekwencje w przypadku porad prawnych. Fikcyjne precedensy czy błędne interpretacje przepisów mogą prowadzić do błędnych decyzji, strat finansowych, a nawet niesprawiedliwych wyroków. Dlatego kluczowe jest, aby rozwijane systemy, takie jak te nad którymi pracują badacze z Uniwersytetu Luksemburskiego i AGH, stawiały na precyzję i odpowiedzialność, minimalizując ryzyko poważnych błędów. Asystent poprzez krótką ankietę, prowadzoną w formie konwersacyjnej, dostarcza rzetelnych informacji na temat wybranych zagadnień prawnych, zgodnych z europejskimi rozporządzeniami i regulacjami.

Tworzony wraz z Uniwersytetem Luksemburskim asystent nie jest pierwszym, łączącym prawo i najnowsze technologie, projektem dr. Aleksandra Smywińskiego-Pohla. Wcześniej współtworzył on m.in. polski system Lemkin (https://lemkin.pl/), który wspomaga prawników w analizie przepisów oraz automatyzacji procesów prawnych.

O projekcie

Projekt jest realizowany w ramach programu POLLUX, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Polsce oraz Fundusz Narodowy Badań (FNR) w Luksemburgu. Partnerami konsorcjum są Uniwersytet w Luksemburgu i AGH w Krakowie. Projekt realizowany jest od maja 2023 roku do czerwca 2025.

  • 1 tydzień, 2 dni temu